Bakan Kurum: Bu tarihi şehircilik adımıdır!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 21 yılda önemli hukuki düzenlemelere, mevzuat değişikliklerine yönelik birçok adım attık. Yapı denetim sistemimizle riskli alanlarda rezerv yapıların yenilenmesi ile birlikte 3.3 milyon konutun dönüşümü sağlanmıştır.

Afetin ilk  anından itibaren o mücadeleyi hep birlikte verdik. AFAD’ımızın koordinasyonunda illerimizin koordinasyonunu oluşturduk. Vatandaşımızın ne talebi varsa seferber olduk. Bu felaket afetlerle mücadelemizde yeni bir dönem, yeni bir dönüm noktası olmuştur. 

“KURULLAR SAHADA TEKNİK İNCELEMELER YAPTILAR”

Ulusal Risk Kalkanı modeli şehirlerimizi yeniden ayağa kalkması adına 11 ilimiz tarihiyle kültürüyle demografik yapısıyla yeniden ayağa kalkması adına çok kritik bir öneme sahiptir. 11 ilimizi hep birlikte ayağa kaldıracağız.

“RİSK AZALTICI BİR EYLEM PLANINI HAZIRLAMIŞ OLACAĞIZ”

Deprem bölgesinde 159 kurul üyesi bu kordinasyonda görev alıyor. Burada alt kuruları hep birlikte belirledik. Kurullar sahada teknik incelemeler yaptılar. Türkiye’yi olası muhtemel afetlere karşı risk azaltıcı bir eylem planını hazırlamış olacağız. 11 ilimizdeki afetin izlerini hızlı bir şekilde sileceğiz.

Aynı zamanda ülkemizin bu risklere karşı güçlendirilmesi önemli. 13 alt kurulumuz başta depremler olmak üzere tüm afetlere hazırlıklı olmak için çalışıyoruz. Şehirlerimizi hızlıca ayağa kaldırmak için çalışıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HAKKINDA

İstanbul’da yüzyılın dönüşümüz başlattık. Bu tarihi şehircilik adımıdır. İstanbul’da kentsel dönüşü hızlandırmak için yarısı devletten dedik.  300 bin konutluk bir dönüşümü başlatmış olduk. Afet öncesinde 3.3 milyon konutumuz dönüştürdüğümüzü ifade ettik. Bu dönüşümüz artırmak adına milletimizle el ele vereceğiz. Hepimizin İstanbul’u için bu mücadeleyi vermek zorundayız.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir