Yahudi yerleşimciler, Filistinli ailenin bulunduğu araca baltalarla saldırdı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Huvvara beldesinde bir grup Yahudi yerleşimci, Filistinli ailenin bulunduğu bir araca taş, sopa ve baltalarla saldırdı.

Bu anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Göz yaşartıcı gaz sıktılar

Yahudi yerleşimcilerin ayrıca aracın içerisine göz yaşartıcı gaz sıktığı, araçta bulunan 2 yaşındaki çocuğun gaza maruz kaldığı, yaşlı bir Filistinlinin de kanlar içinde kaldığı görüntülerde yer aldı.

Saldırının boyutu

Söz konusu Filistinli, Yahudi yerleşimcilerin arabalarını taşladığını, ateş açtığını, içeriye göz yaşartıcı gaz sıktığını ve yaşlı babalarını dövdüğünü aktardı.

Yerleşimcilerin saldırdığı araçtaki kurşun izleri, kırılan camlar ve oluşan hasar saldırının boyutunu gözler önüne serdi.

İsrail askerleri dans etti

Öte yandan tüm bunlar yaşanırken, İsrail askerlerinin Yahudiler için kutsal sayılan ve çeşitli kutlamaların yapıldığı Purim Bayramı dolayısıyla Huvvara beldesine gelen Yahudi yerleşimcilerle müzik eşliğinde dans ettiği görüldü.

İsrail basını, Yahudi yerleşimcilerin bölgede Filistinli aileye saldırdığı sırada askerlerin bu eğlenceyi düzenlediğini aktardı.

Filistinliler ‘tekbir’ getirerek, tepki gösterdi

Filistinlilerin ise yüksek sesli müzik eşliğinde dans eden İsrail askerleri ile Yahudi yerleşimcilere “tekbir” getirerek tepki gösterdiği belirtildi.

Yahudi yerleşimcilerin, geçen hafta Filistinlilere karşı toplu saldırı gerçekleştirdiği Huvvara beldesindeki duvarlara İbranice “İntifada çoktan başladı”, “Yahudiler düşmanlarına galip geldi” yazılı posterler astığı bildirildi.

Bu arada İsrail ordu sözcülüğü yetkilisi, askerlerin dans ettiği olaydaki görüntülerin birkaç dakika sürdüğünü ve detayların incelendiğini belirtti.

‘Ordu personelinden beklenen tavır bu değil’

Sözcülük, “askerlerin hareketlerinin operasyonel faaliyetteki ordu personelinden beklenen tavırla uyuşmadığını” ifade etti.

İsrail ordu sözcülüğü konuya ilişkin ikinci bir açıklama yaparak “Huvvara’da İsrailli siviller ve Filistinliler arasında şiddetli arbedelerin yaşandığı birtakım olaylar çıktığını, güvenlik güçlerinin toplumsal olaylara müdahale yöntemleriyle kalabalığı dağıttığını” savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir