Prenses Diana’nın elbisesi açık artırmada rekor fiyata satıldı!

Diana’nın giydiği elbise rekor fiyata £900.000 ‘a satıldı

Galler prensesi Diana’nın 1985 yılında giydiği bir gece elbisesi, Hollywood müzayedesinde neredeyse 1,15 milyon dolara ( 33,434,035.17 TL ) satıldı; bu, tahminin 11 katından fazla ve rekor beklenmedik bir fiyat.

Faslı-İngiliz moda tasarımcısı Jacques Azagury’nin siyah-mavi balerin boyu kadife gece elbisesi Hollywood’daki Julien’s Auction da 1.148.080 dolara (£907.000) satıldı. Elbiseyi satın alan kişinin kimliği bilinmiyor.

Diana’nın, o zamanki kocası Charles ile kraliyet turu sırasında Floransa’daki Palazzo Vecchio’da bir akşam yemeğinde giydiği giysinin 100.000 dolara satılması bekleniyordu.

Omuz vatkaları, mavi organze etek, büyük fiyonk ve kuşakla tamamlanan kıyafet, açık artırmada satılan ve kraliyet ailesinin giydiği açık ara en pahalı elbise oldu. Bir önceki rekorun sahibi olan Victor Edelstein’ın 1991 tarihli kadife elbisesi ocak ayında 604.800 dolara alıcı bulmuştu.

Diana, elbiseyi Nisan 1985’te Floransa belediye başkanının ev sahipliği yaptığı bir aksam yemeğinde ve 1986’da Vancouver Senfoni Orkestrası’nda giydi. Müzayedeciye göre balerin eteği, “Diana’nın dans sevgisine ve varlığına bir selam” olarak değerlendirildi”.

Pazar gecesi Julien’s Auctions ve Turner Classic Movies Present: Hollywood Legends başlıklı bir etkinlikte satıldı. Katalog onu “güzel, romantik, balerin boyu gece elbisesi” olarak tanımladı.
“Yastıklı omuz vatkalı, Jakob Schlaepfer kumaştan yapılmış üzerinde metalik iplikle işlemeli yıldızlar, siyah kadife bir body ve fiyonklu iki katmanlı koyu mavi organze etek. Diana, Azagury imzalı çok sayıda elbise giyerdi ama en çok sevdiği şeylerden biri, 3 Haziran 1997’de Royal Albert Hall’da Swan Lake performansı için giydiği buz mavisi ipek jorjet mini elbiseydi.

Azagury, Diana’yla 80’lerde dönemin İngiliz Vogue editörü Anna Harvey tarafından tanıştırıldı. Azagury web sitesinde şöyle diyor: “‘Jacques, seni tanıştırmak istediğim biri var’ dedi ve baktım, Prenses Diana orada duruyordu.”
Diana’nın Knightsbridge’deki atölyesine yaptığı gezileri anlatan Azagury, şunları söyledi: “Ziyaretleri çok rahattı, buradaki kızlarla sohbet etmeyi çok seviyordu. Benden kendisi için özel elbiseler tasarlamamı istemdi, buraya gelip seveceği bir şey bulabileceğini ve kendisine uyarlayıp ihtiyacı olan her durum için benzersiz bir elbise yaratabileceğimizi biliyordu.”

Yazan:Zibilondon Designer Zeynep Moreau

Kaynak:www.zibilondon.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir